Mikko Aaltonen

Mikko Aaltonen

Tietoja minusta

Olen vuonna 1976 syntynyt tamperelainen kaupunginvaltuutettu.

Kunnallisten luottamustehtävieni lisäksi olen ollut aktiivinen opiskelijajärjestötoiminnassa Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan (Tamy) luottamustoimissa ja aikaisemmassa työssäni ylioppilaskunnan pääsihteerinä.

Koulutukseltani olen hallintotieteiden maisteri. Perheeseeni kuuluu vaimo ja kaksi lasta.


TYÖKOKEMUS

Apulaispormestari 28.1.2013 lähtien, Tampereen kaupunki

Talouspäällikkö 1.4.2007 – 28.1.2013, YTHS
Pääsihteeri 1.6.2004 – 31.5.2007 Tampereen yliopiston ylioppilaskunta
Tutkimusapulainen 1.9–31.10.2001 ja 1.12.–31.12.2001 Tampereen yliopisto, Kunnallistieteiden laitos
Postinjakaja vuosina 1997–2000, Suomen Posti Oy

KOULUTUS

Hallintotieteiden maisteri 2004 Tampereen yliopisto, Kunnallistieteiden laitos
Hallintotieteiden kandidaatti 2002 Tampereen yliopisto, Kunnallistieteiden laitos
Ylioppilas 1995 Tammerkosken lukio

LUOTTAMUSTOIMET

Tampereen kaupungin kaupunginvaltuusto, valtuutettu 2009 –
Tampereen kaupungin kaupunginhallitus, jäsen 2010 – 2012

Tampereen kaupungin kaupunginhallitus, varajäsen 2009 – 2010
Tampereen kaupungin osaamis- ja elinkeinolautakunta, jäsen 2007 – 2010
Vasemmistoliiton Tampereen valtuustoryhmän puheenjohtaja 1.9.2010 –
Tampereen kaupungin kaupunginvaltuusto, varavaltuutettu 2005 – 2008
Tampereen kaupungin lasten ja nuorten palveluiden lautakunta, varajäsen 2007 – 2008

Pirkanmaan liitto, maakuntahallitus varajäsen 2005 – 2008
Pirkanmaan sairaanhoitopiiri, Alueellisen kuvantamiskeskuksen johtokunta varajäsen 2005 – 2008
Tampereen kaupungin Ympäristönhoitotoimikunnan jäsen kaudella 2000–2004
Tampereen kaupungin Ympäristölautakunnan varajäsen vuosina 2002–2004
Tampereen kaupungin Sähkölaitoksen johtokunnan varajäsen kaudella 2000–2004

Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan edustajiston jäsen kaudella 2003–2005 (27.4.2004 asti)
Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan edustajiston jäsen kaudella 2001–2003
Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan edustajiston varajäsen kaudella 1999–2001
Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja kaudella 2003
Tampereen yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen jäsen kausina 2001 ja 2002.
Tampereen yliopiston hallituksen jäsen kausilla 2002–2003 ja 2003–2004
Tampereen yliopiston vaalikollegion jäsen vuonna 2004
Tampereen seudun opiskelija-asuntosäätiön (TOAS) hallituksen jäsen vuosina 2005 – 2010

Juvenes-Yhtiöt Oy hallituksen jäsen vuosina 2003 – 2009
Yo-talo Oy hallituksen jäsen 2004 – 2007
Atalpa Oy hallituksen jäsen 2007 lähtien

ASEVELVOLLISUUS

Suoritettu 1996 Panssariprikaatissa Parolannummella. Sotilasarvo: reservin vänrikki

Ota yhteyttä

Voit ottaa minuun yhteyttä sähköpostitse mpaaltonen@gmail.com.

Nimi (pakollinen)

Sähköposti (pakollinen)

Aihe

Viesti